Søgning efter MH370 genoptages, men kontrakt stadig uafklaret

Reuters rapporterer, at et skib, der skal lede efter det forsvundne Malaysia Airlines-fly MH370, er blevet sendt til et eftersøgningseområde i Det Indiske Ocean.
Det skriver gCaptain.
Flyet forsvandt sporløst i marts 2014 med 239 personer ombord og har været genstand for en af de mest omfattende eftersøgninger i luftfartens historie.
Trods mange års eftersøgning er der stadig ingen definitive svar, hvilket har efterladt mange pårørende i uvished.
Malaysias transportminister Anthony Loke har bekræftet, at det amerikanske firma Ocean Infinity har sendt et skib afsted, selvom den endelige kontrakt endnu ikke er underskrevet.
Skibet 'Armada 78 06' begyndte ifølge skibssporingsdata at afsøge et område omkring 2000 km ud for Australiens vestkyst i søndags.
Dette område er udpeget som et potentielt sted, hvor flyet kunne være styrtet ned, baseret på satellitdata.
- Siden Ocean Infinity allerede er begyndt at mobilisere deres skibe, hilser vi det velkommen, fordi vi har givet principiel godkendelse til, at søgningen genoptages og blot mangler at færdiggøre kontrakten, udtalte Loke.
Han understregede vigtigheden af at finde flyet for at give de pårørende en form for afslutning og for at forstå, hvad der gik galt.
Ocean Infinity er kendt for deres avancerede teknologi og tidligere succeser med at finde forsvundne skibe og flyvrag. De anvender autonome undervandsfartøjer, der kan dække store områder af havbunden hurtigt og effektivt.
Deres tidligere forsøg på at finde MH370 i 2018 var uden resultat, men de er nu tilbage med forbedret teknologi.