23948sdkhjf

"Hvad hjælper en kampagne, der benytter et glansbillede, som er milevidt fra virkeligheden"

DEBAT: Rederierne må gøre meget mere, hvis de skal få held til at rekruttere flere kvinder til søfarten. Hvorfor ikke udpege et antal skibe, hvor en større del af besætningen udgøres af søfarende fra vores egen kulturkreds?
Under overskriften "Vi gør det for Det Blå Danmark" svarer direktør Anne W. Trolle på mit indlæg om det fornuftige i at forsøge at hverve flere kvinder til branchen, særligt som søfarende. Eller gør hun? Det er vel egentlig spørgsmålet.

Der er det gamle trick i artiklen "kom ikke og kritiser uden at stille forslag" - jamen ærlig talt, burde man ikke som direktør i Danske Rederier kunne læse så meget indenad, at man kan se, at der er mere end en håndfuld forslag i mit debatindlæg?

Resistens i Amaliegade
For år tilbage var det meget moderne at tale om forandringsresistens, jeg oplever, at man om den ledende del af besætningen i Danske Rederier kan tale om virkelighedsresistens.

Det er flot nok, at 24 rederier har tilsluttet sig et en kampagne for flere kvinder i shipping, men hvad hjælper det at rekruttere til et glansbillede af et erhverv, som er så fjernt fra virkeligheden, at de fleste hurtigt, meget hurtigt finder sig en anden branche. Det gælder i nogen grad på rederikontorerne og i allerhøjeste grad på skibene med Dannebrog agter.

Fremmed kultur
Anne W. Trolle forholder sig ikke til den virkelighed, at langt de fleste skibe under dansk flag, har få - om nogen - danske besætningsmedlemmer, og at kulturen om bord er en helt anden end dansk. Vel kan det være meget eksotisk at besøge Indien, Pakistan eller Filippinerne, men noget helt andet er, at skulle få en hverdag som eneste dansker til at fungere i det mini-, og meget hierarkiske, samfund et skib med fremmed besætning oftest udgør.

Vi tager den lige én gang til for Prins Knud: Man kunne tone rent flag og udpege et antal skibe, hvor en større eller stor del af besætningen udgøres af søfarende fra vores egen kulturkreds. Man kunne så tilpasse antallet af sådan bemandede skibe med det antal af danske søfarende, kvinder og mænd som der reelt er behov for. Det forslag turde være temmelig nemt at læse ud af mit indlæg!

Men, så skal man jo nærmest til at binde sig til nogle mål. Det er der en håndskyhed overfor, som vel efterhånden er helt legendarisk.

Hvad ellers?
Jeg betvivler ikke, at man arbejder for Det Blå Danmark - det er jo det man er sat i verden for, så alt andet ville da være spild af rederiernes kontingentkroner - men jeg kan ikke undgå at få dén mistanke, at al den fokus på rekruttering af kvinder og ligestilling er et for at undgå langt væsentligere debatter om det fornuftige i den enorme statsstøtte, som erhvervet modtager for i det alt væsentlige, at beskæftige udenlandsk arbejdskraft.

Jeg har i en tidligere klumme stillet spørgsmål ved om der reelt er mangel på arbejdskraft i den maritime branche, og gæt selv - intet svar.
Kommenter artiklen (2)
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094