23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

RAL: Ingen nordkoreansk arbejdskraft på vores nybygninger

Polsk underleverandør, der anvender nordkoreanske tvangsarbejdere, har ikke været inde over Royal Arctic Lines nybygninger, bedyrer rederiet
Annonce

Royal Arctic Line (RAL) forlanger et dementi fra den grønlandske TV- og radiostation KNR. Det skriver RAL på sin hjemmeside.

Kravet kommer efter, at KNR har bragt en artikel og en TV-udsendelse, som giver det indtryk af, at nordkoreansk arbejdskraft kan have været engageret i bygningen af RALs skibe på det polske værft Remontowa, og at rederiet endnu ikke har fået information om, hvorvidt det er tilfældet eller ej.

Annonce

Ifølge RAL er artiklen er udgivet på KNRs hjemmeside to timer efter, at rederiet meddelte, underleverandøren Armex, ifølge en bekræftelse fra værftet, ikke blev benyttet ved bygningen af Royal Arctic Lines skibe. Værftet bekræfter yderligere, at ingen nordkoreansk arbejdskraft har været benyttet, ej heller hos øvrige underleverandører.

Annonce

Armex er selskabet, som leverede nordkoreanske tvangsarbejdere til værftet Crist, hvor blandt andet det danske inspektionsskib ’Lauge Koch blev’ bygget.

Nordkoreansk tvangsarbejde på danske fartøjer

Medier: Nordkoreanere har bygget på dansk flådefartøj

Alle nyere kommunale færger har polske skrog

Inspektør svækker Forsvarets forklaring i sag om tvangsarbejdere

Nordkoreanere kan have bygget på MSS’ Starfish-fartøjer

Pres på Karstensen i sag om Nordkorea

Annonce

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02