23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Semco får ny HR-direktør

Thomas Nagbøl Mejlgård (44) har fra i dag fået titel af senior vice president for people, safety & quality i Semco Maritime.

Selskabet fortæller i en pressemeddelelse, at Thomas Nagbøl Mejlgård dermed har ansvar for at udvikle og eksekvere på Semco Maritimes HR-strategi. Han bliver medlem af koncernens direktion med direkte reference til adm. direktør Steen Brødbæk.

Med afsæt i ledende stillinger i Salling Group, Vestas, LEGO-koncernen og Arla Foods har Thomas Nagbøl Mejlgård omfattende erfaring med projektledelse og udvikling af ledere, medarbejdere og organisationer i internationale virksomheder, oplyser Semco.

- Semco Maritime har høje ambitioner og en strategisk målsætning om at være ‘Best Workplace’ for ledere og medarbejdere, og jeg ser frem til at bidrage til den videre udvikling i samarbejde med gode kollegaer i ledelsen og i alle dele af forretningen, siger Thomas Nagbøl Mejlgård i pressemeddelsen.

Thomas Nagbøl Mejlgård har en kandidat i strategi, organisation & ledelse ligesom han er certificeret i en række avancerede ledelsesdiscipliner og -værktøjer, fremgår det. 

Læs også: Semco baner vejen for to havmølleparker

 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094