23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Krydstogtkaj til 250 millioner møder modstand i Helsingør

Annonce

Den er endnu ikke vedtaget, men ikke desto mindre møder en ny krydstogtkaj i Helsingør massiv modstand blandt lokale. 

Det skriver Sjællandske

Som forholdene er i dag, må 20 krydstogtskibe årligt kaste anker ud for Helsingør, fordi de er for store til at gå ind i havnen. Herfra bliver gæsterne sejlet ind i mindre både, og i Helsingør vil man gerne imødekomme krydstogtrederiernes ønske om at undgå besværet. 

Annonce

Derfor er der planer om en ny kaj ved det nuværende opmarchområde for biler, der skal med færgen til Helsingborg. Her vil større krydstogtskibe kunne ligge til, og prisen for kajen er estimeret til 250 mio. kroner.

Annonce

Kritikere er dog blandt andet så utilfredse med udsigten til, at store krydstogtskibe vil forstyrre udsigten til Kronborg, at de har startet en underskriftindsamling mod projektet.

Annonce

Landstrøm er en del af planerne for den nye kaj, der også skal bruges til at flytte gods.

Læs også: Powercon masseansætter til norsk kæmpeordre

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web02