23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stadig ingen forklaring på mystisk GPS-hændelse

Efterforskningen af det mystiske GPS-udfald på ‘Express 1’ i Rønne Havn er mørklagt af myndighederne.

Bornholmstrafikken ved stadig ikke, hvad der var årsag til, at GPS pludseligt forsvandt på ‘Express 1’, mens hurtigfærgen lå i Rønne Havn. Det oplyser selskabet ifølge Bornholms Tidende. Uden GPS kunne færgen ikke gennemføre sin sejlads, der blev forsinket med flere timer, før signalet kom tilbage.

Læs også: Usædvanligt gps-nedbrud forsinkede hurtigfærgen - er meldt til politiet

Hændelsen skete den 24. marts og har medført forskellige teorier om fx brug af GPS-jammer, der kan forstyrre GPS. Bornholmstrafikken meldte i første omgang hændelse til det lokale politi, der efterfølgende har sendt materialet, der blandt indeholder overvågningsbilleder til Energistyrelsen, der er kontrolmyndighed, når det gælder radiosignaler. 

Søfart har bedt om aktindsigt i materialet, da GPS er afgørende for skibsfartens sikkerhed, men Energistyrelsen vil dog kun i meget begrænset omfang oplyse om hændelsesforløbet, som de har mørklagt af hensyn til den videre efterforskning i sagen: “en udlevering af de konkrete og faktuelle oplysninger, kan have en betydelig skadesvirkning på offentlige interesser, hvorfor hemmeligholdelse efter forholdets særlige karakter er påkrævet,” skriver Energistyrelsen til Søfart.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.088