23948sdkhjf

Sanktioner eller ej - fuld gang i russiske lasteoperationer ved Frederikshavn

Danske lodser er utilfredse med at skulle assistere russiske interesser ved olielasteoperationer ved Frederikshavn

Russiske råolietankere fortsætter ufortrødent deres omlastningsoperationer få kilometer fra den danske kyst - og operationerne er typisk supporteret af danske lodser fra det statsejede lodseri Danpilot.

At operationerne kan foregå uden at blive ramt af sanktioner skyldes selvsagt, at de finder sted i internationalt farvand, men alligevel er lodserne utilfredse med, at deres arbejdsgiver på denne måde pålægger dem at understøtte russiske interesse. 

Det skriver TV2 Nord. 

Bjarne Cæsar Skinnerup arbejder som lods i Danpilot, og han har ikke længere lyst til at hjælpe de russiske interesser.

- Det er jo værnemageri, hvis man virkelig skal sætte den på spidsen, det vi gør. Fordi vi hjælper jo til, at krigsmaskinen i Rusland kan fortsætte, siger Bjarne Cæsar Skinnerup, som taler på vegne af flere af sine kollegaer.

 Læs orignialartiklen her: 

https://www.tv2nord.dk/tv-2/russiske-skibe-fortsaetter-med-at-laste-olie-for-milliarder-udenfor-frederikshavn

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.098