23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Hempel henter marinetopchef fra Jotun

Annonce

Danske Hempel har hyret en ny ’Head of Marine’, som indtræder i Hempels direktion.

Det er den hidtidige globale salgsdirektør for konkurrenten Jotun, Alexander Enström, der efter 14 år nu træder et betydeligt trin op af karrierestigen hos konkurrenten.

Annonce

Den danske producent af skibsmaling har en ambition om at fordoble sin størrelse frem til 2025.

- Jeg er meget glad for, at det lykkedes os at tiltrække Alexander Enström til vores team. Han er en gennemprøvet global leder med en dyb forståelse af marine kundebehov. Han vil tilføje lederskab og erfaring til vores marinehold og vil spille en vigtig rolle i at hjælpe os med at nå vores mål om at blive førende inden for det marine segment, siger Lars Petersson, CEO i Hempel.

Annonce

Som ny Hempel-vicepræsident og marinechef vil Alexander Enström være medlem af Hempels Operational Management Board, der er ansvarlig for Hempels marine forretning.

- Jeg er meget begejstret for at blive medlem af Hempel, som er en stor virksomhed med et stærkt formål og en unik kultur, siger Alexander Enström.

Annonce

Alexander Enström skal fremover lede Hempel's nye globale marine organisation, der er etableret pr. 1. februar 2021.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|