23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ny Samsø-færge færges fra Kina til Kattegat

Annonce

Samsø Rederis nye højhastighedsfærge Lilleøre nu er klar til at blive transporteret fra Sydkina til Aarhus, oplyser OSK-ShipTech. Hun skal ikke sejle den lange tur selv, men fragtes på et stort skib, og hun ankommer i Kattegat i februar.

Fra april næste år vil hun besejle farvandet mellem Dokk1 i Aarhus og Sælvig på Samsø med sin kapacitet på 296 passagerer og 70 cykler med en hastighed på 29,5 knob.

Annonce

Lilleøre på 35 meter lang, er bygget på Afai-værftet i Guangzhou (Kina) med et Incat Crowther Design.

Under hele design- og byggeprocessen har danske OSK-ShipTech, der har tegnet færgen, og datterselskabet SinoDane haft tilsyn på værftet.

Annonce

Forsinket af corona

Oprindeligt var planen, at Lilleøre skulle tage den første tur på ruten mellem Aarhus og Samsø i juni. Siden kom corona i vejen.

For at fejre denne milepæl i nybygningsprocessen, som er bremset betydeligt, men ikke stoppet af coronapandemien, havde ejere, værftet og designere en onlineceremoni i går for at markere leveringen.

Annonce

Video af prøvesejladsen kan ses her via Facebook:

https://www.facebook.com/samsorederi/videos/711559423069627

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|