23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Handel med Stigsnæs-havnen trækker ud

Ørsteds salg af dybvandshavnen Stignæs syd for Korsør til konsortiet Stigsnæs Industripark trækker ud. 

Det skriver Sjællandske

Handlen skulle have været afsluttet ved udgangen af 2019, men Østed oplyser til Sjællandske, at Miljøstyrelsen har bedt om flere undersøgelser.

Det er Klaus Peter Riggelsen, CEO i genanvendelsesselskabet Rimeco, der er talsmand for Stignæs Industripark. Han oplyser, at forsinkelsen passer fint i konsortiets planer. 

- Vi er jo i fuld gang med nedrivningen af et lignende kraftværk i Aabenraa, så det passer os fint, at vi ikke kan gå i gang i Stigsnæs endnu, siger han til Sjællandske.

Forsinkelsen sker samtidig med, at byrådet i Slagelse under et lukket punkt skal drøfte fremtiden for Korsør Havn, efter at der har været planer fremme om at flytte erhvervshavnen til en helt ny placering nord for motorvejen. 

Læs også: Ny ejer vil gøre Stigsnæs til omlastningshavn

BREAKING
{{ article.headline }}
0.145