23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danske Maritime vil fastholde hjælp til handlingslammede virksomheder

Mange maritime virksomheder er ikke lukkede, de er bare handlingslammede, og derfor er det er farligt at udfase hjælpepakker for hurtigt, lyder det fra Danske Maritime

Flere danske maritime virksomheder gør brug af regeringens økonomiske hjælpepakker, der udløber efter planen 8. juli og efter regeringens ekspertudvalg bør udfases gradvist.

I Danske Maritime, der repræsenterer danske maritime eksportvirksomheder og ordreproducerende virksomheder, er holdningen, at man skal ”passe på med at udfase hjælpeordningerne for hurtigt”. En kritik, der også kommer fra andre interesseorganisationer som Dansk Industri og Dansk Erhverv.



- At hjælpepakkerne udfases, bliver noget, der påvirker virksomhedernes likviditet. Så længe virksomhederne ikke har fået sat gang i aktiviteter og salg og den vej igennem fået likviditet ind, så bliver der et problem med hensyn til, hvordan de kan få gang i hjulene. Man skal passe på med bare at hurtigt føre tingene tilbage til normalen, siger Jenny N. Braat, adm. direktør for Danske Maritime.



Lav finansieringsordning

I stedet mener Jenny N. Braat, at man bør lave en overgangsordning, så de maritime virksomheder kan komme op i omdrejninger.



- Mange af vores virksomheder har ikke været lukkede, men de har været handlingslammede, fordi de ikke har kunnet ud på de markeder, hvor de hører til, siger Jenny N. Braat og tilføjer:

BREAKING
{{ article.headline }}
0.12