23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DFDS-skib må blive i Esbjerg

De skader ’Ark Dania’ pådrog sig i Esbjerg under søndagens blæsevejr sætter skibet ud af drift ind til på fredag

DFDS’ ro/ro-skib ‘Ark Dania’ kom ikke afsted i går aftes fra Esbjerg mod Immingham som fartplanen ellers foreskrev.

Læs også: Gårsdagens blæsevejr skabte problemer

‘Ark Dania’ påsejlede søndag under det kraftige blæsevejr kajen i Esbjerg. Siden har skibets klassifikationsselskab besigtiget skaden i skroget og vurderet, at den kan udbredes langs kaj i Esbjerg.

Det betyder dog, at skibet først kommer ind i fartplanen igen fredag. Det oplyser DFDS på rederiets interne nyhedsblog på nettet.

- Vi forventer, at skibet vil være tilbage i drift fredag 14. februar. Men heldigvis har Fleet Management lykkedes med at chartre fragtfærgen ’Misida’ til at afløse ‘Ark Dania’ indtil da, oplyser Kell Robdrup, chef for North Sea South-området hos DFDS til nyhedsbloggen.

Heri oplyser han endvidere, at ’Misida’ går ind i fartplanen fra Immingham i dag tirsdag.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web01