23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Hanstholm bliver krydstogt-destination i 2020

Annonce

Fra næste år slutter Hanstholm sig til den voksende liste over danske krydstogtdestinationer. 

Det skriver TV Midtvest

Det er i 2020 og 2021, at krydstogtskibe vil anløbe havnen. I Hanstholm kalder havnedirektør Niels Clemens det "rimelig stort", at det er lykkedes at trække krydstogtrederier til havnen, og han håber, at det vil bane vejen for endnu flere anløb.  

Annonce

- Der er potentiale for, at det kan udvikle sig. Nu starter vi op med foreløbig to bookinger, men det afgørende er jo, at de får en god oplevelse. Så kan de gå videre til andre rederier og sige, at det er et godt sted at komme. Så hvis vi er i stand til at udvikle det her, så ligger der potentiale til flere anløb, siger Niels Clemens til TV Midtvest. 

Annonce

Det bliver 'Berlin', der som det første lægger til kaj i juli 2020. Året efter er der tale om 'The World'. Det er attraktioner som surferstedet "Cold Hawaii" og Nationalpark Thy, der trækker. 

Annonce

Læs også: Ny rekord for krydstogt i Danmark

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|