23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

VIDEO: 400.000 m2 havneudvidelse i fuld gang på Lindø

Odenses store industriområde og -havn, Lindø Port of Odense, har fuld gang i en påkrævet udvidelse. 400.000 kvm ekstra havneområde og en kilometer ny kaj med et specielt heavy load-område, hvor der kan udskibes tunge elementer som eksempelvis havvindmøller, er målet. 

Havneudvidelsen udføres i totalentreprise af et joint venture bestående af danske Züblin A/S og Jan de Nul Group fra Luxembourg. En kontrakt til 350 mio. kr., som blev underskrevet i maj sidste år.  

Og det er en teknisk krævende opgave, de to entreprenører nu er i fuld gang med. I første fase installerer Züblin 25.000 kvm spuns og 450 kajvægsankre i fjorden, mens Jan de Nul pumper to millioner kubikmeter sand ind for at etablere det nye havneområde.

- Den internationale ekspertise er stor på dette projekt, hvor både Züblin og Jan de Nul trækker på erfaring fra tidligere projekter i udlandet. Der er et spændende marked for havneudvidelser i Danmark og begge virksomheder ser dette projekt som en god indgangsvinkel til det danske marked, siger teknisk direktør for Züblins forretningsenhed Fundering & Anlæg, Thomas Bentsen.

Færdig i 2020

Ifølge Lindø Port er den store investering nødvendig for fortsat at trække de store danske og udenlandske aktører til området. Færdiggørelse er sat til 2020.

Denne heavy-load plade bliver 30 meter fra kaj og ind i land og 100 meter langs kaj, og er en massiv konstruktion særligt egnet til placering af meget store mobil- og crawlerkraner.

Heavy-load projekter på Lindø både vil dermed kunne serviceres med den eksisterende 1.200 tons-portalkran på Terminal Syd og fra 2020 med projektopstillede mobil- og crawlerkraner på Terminal Nord.

 Video: Airflix

 

 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.173