23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lauritzen Fonden har fået ny næstformand

Lauritzen Fonden, som ejer rederiet J. Lauritzen og er storaktionær i færgerederiet DFDS, har fra årsskiftet fået ny næstformand.





Den nye næstformand er Erik Gregers Hansen, som har siddet i Lauritzen Fondens bestyrelse siden april 2017. Han afløser på posten Tommy Thomsen, som i stedet er udnævnt til adm. direktør for fonden fra 1. januar.





Læs også: Tommy Thomsen ser lysere udsigter for J. Lauritzen



Erik G. Hansen er født i 1952 og har i forvejen en aktiv bestyrelseskarriere. Herunder som formand for bestyrelsen i Polaris Mgt., T.T.I.T. og Sirius Holding. Han er næstformand i bestyrelsen for Okono Tyggegummi og Bagger-Sørensen og Co. og er desuden menigt bestyrelsesmedlem i henholdsvis Bavarian Nordic, Ecco Sko, Lesanco, Wide Invest, Farumgade 2B og Bagger-Sørensen Fonden, fremgår det af Lauritzen Fondens hjemmeside.





Her kan man også læse, at Erik G. Hansens årlige vederlag i Lauritzen Fondens bestyrelse er 400.000 kr.





Erik G. Hansen var i fra 1993-96 direktør i Estelle Shipping, som var ejet af skibsreder Mærsk Mc-Kinney Møller og hans tre døtre. Selskabet blev lukket i 2003.





Læs også:"Det blå erhverv skal stadig være sexet"

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126