23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Maritime virksomheder får hjælp til at styre gennem regeljunglen

Iværksætter har fået støtte fra Den Danske Maritime Fond til et nyt projekt, der skal hjælpe maritime virksomheder med at leve op til regler og krav




















Blue Ocean



















Holder øje med nye regler











Kæmpebøde



































Behov for gennemsigtighed



















FAKTA: Dancompliance



DanCompliance hjælper maritime virksomheder med at overholde de regulatoriske krav. Virksomhedens service omfatter Regulatory Intelligence, hvor virksomheder bliver opdateret på de nyeste regler, og Compliance Management. DanComliance optimerer interne processer og løser compliance problemer og afvigelser, når de opstår.



Med mere end 10 års erfaring med regulatoriske anliggender indenfor den maritime industri, kan DanCompliance hjælpe med alle typer af compliance-udfordringer, som maritime virksomheder måtte møde.



Grundlægger af DanCompliance er Ronni Palmqvist, som har 15 års erfaring inden for den maritime branche. Han er uddannet maskiningeniør fra DTU og HD i International Business fra CBS. Han har tidligere arbejdet hos bl.a. G&O Maritime Group, Pres-Vac Engineering og Alfa Laval.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125