23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Japanskudviklet totakter til ro/ro-skibe

FREMDRIVNING: Ny japansk motorsammenslutning løser gammelkendt højdeproblem på skibe med vogndæk

Den japanske producent af totakts-skibsmotorer J-Eng (Japan Engine Corporation) har som den første motorproducent udviklet en low speed totaktsmotor, målrettet ro/ro-segmentet.

10UEC50LSE-Eco-B1, som modelbetegnelsen på den ti-cylindrene motor med 50 cm boring, er, er udviklet til et konkret ro/ro-nybygningsprojekt ved Mitsubishi HIs Shimonoseki Shipyard i Japan.

Men J-Eng forventer dog, at den nyudviklede motorserie i de kommende år får en større udbredelse på ro/ro-skibe, da den løser et gammelkendt problem i ro/ro-skibsdesign.

Udfordring med højden

Nemlig højdebegrænsningen mellem tanktoppen og hoveddækket, som altid har gjort, at det foretrukne motorvalg på ro/ro- og ro/pax-skibe har været de mindre energieffektive mediumspeed firetaktsmotorer, oftest i en to- eller fire-styk-konfiguration.

Den nye J-Eng-motor er imidlertid lavere en øvrige totaktsmotorer med det samme output. Dette er opnået ved, at have flere cylindre og lavere boring. J-Eng er resultatet af en fusion mellem Mitsubishi HIs totaktsdivision og licens-motorbyggeren Kobe Steel tidligere i år.

DFDS er et af de ro/ro-rederier, der allerede anvender totaktsmotorer i nogle af deres ro/ro-skibe. Her er den ekstra højde på motoren blevet integreret i den del af casing-komplekset på hoveddækket, hvor også rampen til det øvre trailerdæk er placeret. Altså udnyttes void spaced under rampen til at give plads til den ekstra højde.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078