23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Svitzer vil bemande fjernstyrede skibe

Fremtidens fjernstyrede skibe vil stadig sejle med besætning om bord, vurderer slæbebådsrederiet efter test af pilot-fartøjet ’Svitzer Hermod’

Der vil også i fremtiden være brug for både navigatører og matroser om bord på Svitzers slæbebåde. Også selv om fremtidens slæbebåd bliver fjernstyret som test-skibet ’Svitzer Hermod’. Det understreger ledelsen i Svitzer efter en demonstration af verdens første fjernstyrede slæbebåd i København for nylig.



- For os handler det ikke om at fjerne søfarende fra vores skibe, men om at udvikle teknologier, som kan hjælpe os til at operere mere sikkert, effektivt og pålideligt, siger Leonardo Sonzio, driftsdirektør (COO) i Svitzer.



Idéen til det fjernstyrede skib blev født hos Svitzer i al hemmelighed tilbage i 2014, hvor projektet fik kodenavnet ’Optimus’. Dengang var visionen at udvikle verdens første autonome slæbebåd, og efter at have scannet markedet for mulige partnere, faldt valget på britiske Rolls-Royce til at hjælpe med at føre visionen ud i livet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157