23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Baltic Shipping Company har næsten fordoblet flåden

Store vækstforventninger hos transportfirmaet med hovedkontor i Hundested
Annonce

2017 har været et godt år for Baltic Shipping Company. Alene havnerelaterede opgaver med lastning og losning af gods har oplevet en stigning på 20 procent. Det skriver Ritzau Finans ifølge finans.dk. 

Samtidig forventer direktør og medejer i Baltic Shipping Company, Ronnie Hulstrøm, at selskabet vil stå for godt 2200 i år mod 1500 i 2016. 

Annonce

- Det hænger særligt sammen med, at fra vi startede året med at have 18 skibe, som vi disponerede over, så har vi i dag 32. Det i sig selv gør, at vi kan flytte rigtig meget gods, siger Ronnie Hulstrøm ifølge finans.dk til Ritzau Finans. 

Annonce

Omsætningen ser derfor ud til at tage et spring. 50 procent forventer selskabet væksten bliver, så omsætningen når 427 mio. kroner. 

Annonce

Sidste år var Baltic Shipping Companys overskud før skat 9 mio. kroner.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|