23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Konkurrencestyrelsen: Godt overenskomsten blev ændret

Shipcargo-sagen medførte et tillæg til overenskomsten, der imødekom Shipcargos ønsker. Det er de 'meget tilfredse' med i Konkurrencestyrelsen, der har presset på for en løsning i den konkrete sag.

Søfart har haft mulighed for at stille spørgsmål om Shipcargo-sagen til souschef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Ann Sofie Vrang.

Som følge af Shipcargo-sagen blev overenskomsten ændret, og i dag kan private aktører ansætte deres egne havnearbejdere på Aalborg Havn. Hvilken rolle har Konkurrencestyrelsen spillet i den forbindelse?

- Først vil jeg sige, at der ikke er truffet afgørelse i den konkrete sag. Vi er gået ind og har stillet nogle spørgsmål, og overenskomstens parter - 3F og DI - har så valgt at ændre overenskomsten.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094