23948sdkhjf

Ombygning til ’Ellen’ bremser Ærø-overfart

Færgen mellem Faaborg og Søby kommer til at ligge stille omkring 10 uge denne vinter. Det skriver fyens.dk.

Stilstanden skyldes, at færgelejet i Faaborg skal ombygges til Ærøs nye elfærge ’Ellen’. Hvornår opbygningen finder sted er dog ikke fastlagt endnu.

- Vi skal have aftalt med entreprenøren MT Højgaard, hvornår det passer bedst at få færgelejet ombygget. Vi kender ikke den endelige dato, men vi forventer en periode på cirka 10 uger i Faaborg, siger Keld Møller, direktør for Ærøfærgerne, til fyens.dk.

Ærøs nye elfærge 'Ellen'

Ærøs nye elfærge klar om 10 måneder

Kompliceret byggeproces forsinker Ærøs nye elfærge

Ærøs nye elfærge tager form

Færgelejet skal indrettes, så de både kan bruges af den nye elfærge og færgen ’Skjoldnæs’, som er i drift.

Holder den seneste plan vil elfærgen ’Ellen’ - efter flere forsinkelser - begynde at fragte passagerer fra Søby til Fynshav i april 2018.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.093