Raten for at transportere bulkvarer som jernmalm, kul, cement, korn, bauxit eller andre tørlasttyper har været på den helt store rutsjetur og medført både dommedagsprofetier og guldgraverstemning i tørlastbranchen.
I slutningen af december 2001 var Baltic Dry indekset 876 mens den seks år senere i slutningen af 2007 og til midten af 2008 var helt oppe over 11.400. Herefter kollapsede fragtraterne fuldstændig til 850 for at korrigere sig op til det nuværende leje i starten af 2012 med et indeks omkring 1600.
- I perioden 2003 til 2008 var trenden opadgående. Der var kraftig vækst på de fleste bulkprodukter. Kina gik fra nærmest ingen import til enorme importtal i løbet af ingen tid, og der var en relativt kontrolleret udbudssituation af tilgængelige skibe, siger Bjarne Wium-Ullerichs, partner i skibsmæglerselskabet Wonsild.
Men på ganske få måneder i 2008 faldt markedet fuldstændig sammen.
-Der var vel ikke en flod i Kina, der ikke skulle have syv nye skibsværfter liggende op og ned af hinanden,forklarer Bjarne Wium-Ullerichs, og den udvikling var langtfra holdbar i længden.
Læs mere i Søfart fredag