23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mærsks metanolskib er ankommet til dansk farvand

Efter at have tanket grøn metanol i Rotterdam er Mærsks nye metanolskib på red i Aalbæk Bugt
Annonce

Mærsks nye metanolskib er på sin sidste del af jomfrurejsen, der skal ende i København den 14. september, hvor kommissionsformand Ursula von der Leyen vil navngive skibet. 

Hvad det bliver er stadig en hemmelighed, men på MarineTraffic optræder skibet under navnet 'Laura Mærsk' og her fremgår det, at skibet ligger på red i Aalbæk Bugt ud for Skagen.

Annonce

Bunkered metanol i Rotterdam

Tidligere på måneden har 'Laura Mærsk' bunkered grøn metanol hos APM Terminals i Rotterdam, hvor skibet blev spottet af Port Technology.

Mærsks første grønne metanolskib har bunkret i Rotterdam Annonce

Tidligere på sin jomfrurejsen har 'Laura Mærsk' også tanket grøn metanol i Egypten.

Flere metanolskibe på vej

Ifølge Mærsk er 'Laura Mærsk' det første containerskib i verden, der sejler på grøn metanol.

Annonce

Derfor sejler Mærsks første metanolskib ikke på e-metanol

Skibet er bygget på Hyundai Mipo i den koreanske by Ulsan og har en kapacitet på 2.100 teu. Efter navngivningen er det meningen, at skibet skal sættes ind på ruter i Nordeuropa og Østersøen.

Annonce

Mærsk har desuden bestilt 18 16.000 teu containerskibe, der kan sejle på grøn metanol, som forventes leveret over de kommende år.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03