23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Fire i arbejdsulykke på skib i Thyborøn

Annonce

Politi og mandskab fra Nordvestjyllands Brandvæsen i Lemvig og Thyborøn er onsdag formiddag kaldt til en arbejdsulykke på Havnen i Thyborøn.

Det skriver Midt- og Vestjyllands Politi på det sociale medie, Twitter.

Ifølge vagtchef Allan Riis fra Midt- og Vestjyllands Politi er der tale om fire håndværkere, der er blevet kørt til undersøgelse på Regionshospitalet i Gødstrup. De har alle arbejdet i et kølerum på et skib, hvor de er blevet dårlige.

Annonce

Politiet antager, at rådden fisk i kølerummet kan være årsagen til, at de fire håndværkere fik det dårligt.

Ifølge et tweet fra Midt- og Vestjyllands Politi er redningsmandskab fra Nordvestjyllands Brandvæsen i Thyborøn og Lemvig i færd med at lufte ud i skibets laggerum, og derfor vil der kunne forekomme en ufarlig lugt af rådden fisk.

Annonce

Indsatsleder Jean Warming fra Nordvestjyllands Brandvæsen i Lemvig fortæller, at ulykken efter alt at dømme er sket, da håndværkerne arbejdede i et lastrum.

- De har været i gang med at skifte en ventil og i den forbindelse er der løbet noget vand ud. Det har udløst svovlbrinte-dampe, og det fik flere af dem til at falde om, siger indsatslederen.

Annonce

Jean Warming tilføjer, at alle var ved bevidsthed, da han ankom til ulykkesstedet.

Annonce

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|