23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hanstholm Havn får fast anløb af godssejlads

I løbet af efteråret vil Hansholm havn få fast anløb af godssejlads - i første omgang hver 14. dag

I bestræbelserne på at udvide Hanstholm Havns forretningsgrundlag har havnen besluttet, at der igen skal være fast godssejlads til og fra havnen. Det skriver nordjyske.dk.

I første omgang vil der blive tale om sejladser hver 14. dag, men til hjemmesiden oplyser konstitueret havnedirektør Søren Zohnesen, Hanstholm Havn, at der allerede fra årsskiftet er planer om at øge frekvensen.

- Vi ser ikke ind i en genoptagelse af færgesejladsen, men har fokus på at udvikle godstrafikken, og her kan den nye rute forhåbentlig være medvirkende til, at vi også kan etablere en permanent containersejlads på havnen, siger han til nordjyske.dk.

Havnedirektøren kan dog ikke på nuværende tidspunkt oplyse noget om, hvilket rederi der er tale, men oplyser, at der bliver tale om volumener på 7-800 tons per anløb.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.159