23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

90-årige 'Lillebjørn' klar til endnu en sæson

Efter et vinterhi på land er det næsten 90-årige skib ’Lillebjørn’ klar til atter at kunne tilbyde sejladser på Randers Havn og Randers Fjord. Første sejlads var i lørdags 15. maj.

Det skriver Randers Amtsavis.

Foreningen til Lillebjørns Bevarelse fortæller, at ’Lillebjørn’ i de sidste otte ugers tid er blevet pudset og set efter af foreningens vedligeholdelsesgruppe, Bjørnebanden. Banden består af 10 til 15 mænd med forskellige erhvervsmæssige baggrunde fra tandlæge, arkitekt, smed, elektriker, landmåler – ja, sågar en læge - som alle med hver deres baggrund og indsigt har ydet en stor og frivillig indsats for at gøre ’Lillebjørn’ ”Ship shape” til sæsonen.

Foreningen til Lillebjørns Bevarelse har i vinterhi-perioden søgt fonde og har med stor glæde modtaget beløb fra Sparekassen Kronjylland (til indkøb af nyt beklædning til skipper og matroser), Trygfonden (levering af et komplet sæt redningsveste til voksne og børn), Jutlander Fonden Himmerland (træbeklædning af kahyt) samt fra Ellehammer Fonden (isolering af motorkasse – der vil ske i vinteren 2021/2022). Fondsmidler som bevirker, at den 90 årige ”dame” kan sejle endnu en sæson.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156