23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Monjasa ud af 2020 med overskud på 196 mio. kr.

Monjasa Holding i Fredericia kom ud af 2020 med et overskud på 196 mio. kroner. Samlet endte året med en stigning i salget af skibsbrændstof, som på 20. år gør Monjasa til den sjette største leverandør på globalt plan.

I det seneste år er den samlede volumen blevet øget med ni procent til 4,9 mio. tons , og det bringer ifølge analysebureauer virksomheden helt i top på verdensplan.

Det sker i et år, hvor virksomheden har været udfordret af både pandemi og stærkt svingende oliepriser.

Årsrapporten for 2020 viser en egenkapital på 826 mio. kr. samt en høj soliditetsgrad på 41 pct.

- Året begyndte med en succesfuld overgang til mere miljøvenlige brændstoffer for den globale shippingindustri. Ved at kunne tilbyde den rette rådgivning og nye produkter opnåede Monjasa et højt aktivitetsniveau allerede i årets første måneder. Fra andet kvartal 2020 var de maritime fragtmængder og handelsmønstre påvirket af corona-pandemiens opblussen. Som et direkte resultat faldt det globale marked for skibsbrændstof betragteligt, oplyser selskabet i en pressemeddelelse i forbindelse med årsregnskabet.

Årsrapporten for 2020 viser en mindre nedgang i omsætningen til 13 mia. kroner som følge af et betydeligt fald i den gennemsnitlige oliepris. Resultatet før renter og skat (EBIT) var på 222 mio. kr., og nettoresultatet endte på 196 mio. kroner mod 173 mio. kr. i 2019. Det var over forventning, konstaterer selskabet.

20 tankskibe og 10 kontorer

Monjasa blev etableret i 2002 og er i dag en global virksomhed som beskæftiger sig med oliehandel og shippingaktiviteter.  Kerneforretningen består af salg, køb og levering af skibsbrændstof og rederivirksomhed på globalt plan.

Selskabet råder i dag over en flåde bestående af 20 tankskibe og 10 kontorer fordelt på alle større tidszoner. Monjasa Gruppen beskæftiger i alt mere end 500 ansatte fordelt på skibe og kontorer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.096