23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Diversitet - hvorfor går det så langsomt?

SYNSPUNKT: Der arbejdes aktivt med diversitet på strategisk niveau i mange af de store maritime virksomheder, men man fristes til at spørge, hvorfor det går så langsomt, når nu det har været på dagsordenen i flere år

Med et nyt år just påbegyndt er der en hjertesag, som jeg atter vil slå et slag for i Søfart. For et par år siden ønskede jeg Søfarts læsere godt nytår med det fromme ønske om, at 2018 blev året, hvor den maritime sektor for alvor arbejdede målrettet på at opnå mere mangfoldighed i forhold til køn.

Der har siden da været skrevet og kommunikeret meget om emnet helt generelt på et grænsende til mættet punkt. Desuagtet er har vi desværre ikke bevæget os synderligt i forhold til at tiltrække flere kvinder til sektoren på alle niveauer. Og statistikken på ledelse og bestyrelsesniveau er nok stadig deprimerende.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.194