23948sdkhjf

Samsølinjen får flere afgange næste år

Både samsinger og turister kan se frem til flere afgange til og fra Samsø næste år. Det oplyser Molslinjen i en pressemeddelelse i forbindelse med, at sejlplanen for 2020 nu ligger klar. 

Læs også: Molslinjen indsætter fjerde hurtigfærge på Kattegat

- Vi har i år oplevet dage, hvor vi gerne ville have haft flere afgange for at kunne møde efterspørgslen, siger Molslinjens kommercielle direktør Jesper Skovgaard i meddelelsen.

Derfor byder sejlplanen for 2020 på 78 ekstra afgange. Mens afgangene bliver flere, så holdes priserne på det nuværende niveau.

- De danske øer har momentum lige nu. Der arbejdes på øget bosætning, og der er flere turister, som gerne vil holde ferie i Danmark. Den udvikling vil vi som færgeoperatør på Samsø selvfølgelig gerne støtte op om, siger Jesper Skovgaard.

Læs også: Flere biler trykket mod loftet af Samsøfærgen

Kommenter artiklen
Annonce
Annonce
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.094