23948sdkhjf

Her er årets shipping-dimittender fra Rybners

I alt 33 udlærte shippingelever fra Rybners Handelsskole er nu klar til at tage en tørn for Det Blå Danmark.

Eleverne har taget den 2-årige shippinguddannelse og traditionen tro blev der afholdt et arrangement i Amaliegade 33 med stort fremmøde af familiemedlemmer samt repræsentanter fra shippingbranchen og skolerne.

I festtalen sagde direktør hos Danmarks Skibsmæglerforeningen Jesper Sebbelin, at dansk shipping er en global industri, der er afhængig af åbne økonomier, frihandel og interkulturel forståelse.

”Danske shippingfolk er anerkendte for deres interkulturelle orientering, og derfor finder vi danske shippingfolk placeret på forskellige organisatoriske niveauer, over hele jordkloden,” sagde Jesper Sebbelin.

Skibsmæglerforeningen har uddannelse som et af sine strategiske fokusområder, og ifølge Jesper Sebbelin er branchen godt positioneret i det politiske miljø på Christiansborg samt hos de relevante departementer og styrelser.

Gymnasialt uddannede kan således fortsat optages på toårs lærekontrakter hos shippingvirksomhederne, der benytter shippinguddannelsen. Dette sker på en dispensation, der er gældende til mindst august 2023. Og at der arbejdes hårdt på at få fjernet denne begrænsning, forklarer Jesper Sebbelin.
Traditionen bød også på uddeling af priser for årgangens ”flidspræmie”, samt bedste kammerat på henholdsvis Hold 17A og Hold 17B.
Årgangens ”flidspræmie”, som kåres af underviserne, blev Emil Bode Bjørnholt, SDK Shipping i Aarhus.
Til bedste kammerat valgtes Michael Poulsen, Niels Winther og Co. i Esbjerg samt Anders Bohsen Mikkelsen, Safe Shipping i København.

De nye shippingmedarbejdere er:

Matthias Andreasen / Monjasa A/S i Fredericia
Frederik Revsbech Condrup / MSC Denmark A/S i Aarhus
Andreas Christian Brydegaard Birkbak / Esteph Aps i København
Samuel Fast / Schultz Shipping A/S i Kalundborg
Emil Bode Bjørnholt / SDK Shipping A/S i Aarhus
Olivia Kloebbe Friis / Esteph Aps i København
Lasse Fugmann Christensen / Jutlandia Terminal A/S i Esbjerg
Mads Gam-Pedersen / SDK Shipping A/S i Aalborg
Christian Grell Ditlevsen / SDK Shipping A/S i Nyborg
Kristian Smith Hansen / Monjasa A/S i Fredericia
Andreas Gram Folmann / Safe Shipping A/S i København
Anders Kjærsgaard Jensen / Malik Supply A/S i Aalborg
Jakob Rafn Hansen / Hecksher Linieagentur A/S i København
Martin Lund Jensen / SDK Shipping A/S i Køge
Nicolai Holm Kristensen / Unifeeder A/S i Aarhus
Nicholai Johansson / SDK Shipping A/S i Kalundborg
Louise Michelsen / MSC Denmark A/S i Aarhus
Christian S. Larsen / Monjasa A/S i Fredericia
Anders Bohsen Mikkelsen / Multi Shipping i København
Lu Kaj Lin / Unifeeder A/S i København
Mikkel Storgaard Münter / Hecksher Linieagentur A/S i Aarhus
Klara Dorothea Jarl Møller / Hecksher Linieagentur A/S i København
Michael Nissen / Niels Winther & Co. Aps i Esbjerg
Steffen Winter Olsen / Maritime Transport & Agencies Aps i København
Emilie Reher / MSC Denmark A/S i Aarhus
Frederik Krogh Palmer / Baltic Shipping Company A/S i Hundested
Tobias Emil Futtrup Scharling / Baltic Shipping Company A/S i Hundested
Mikkel Rostgaard Poulsen / Niels Winther & Co Aps i Esbjerg
Andreas Stig Andersen / Ocean7 Management Aps i Svendborg
Rasmus Veie Rothmann / Jutlandia Terminal A/S i Esbjerg
Sofie Hjort Andersen / Monjasa A/S i Fredericia
Jesper Steffensen / OBT Shipping Aps i Rungsted Kyst
Andreas Bonde Thornsen / privat studerende
Kommenter på artiklen (1)
Tip redaktionen
Redaktionen anbefaler

Send til en kollega

0.109