23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mærsk slås mod øget statsstøtte

Asiaterne opgraderer deres statsejede containerflåder, og flere års appetit på megaskibe giver overkapacitet i markedet. Det kommer Mærsk til at slås med i en årrække, men alligevel er en bedring på vej, forlyder det. Ordrebogen er nemlig historisk lav

Statsejede rederier i Kina, Taiwan og Sydkorea udvider deres flåder.

Og det betyder ikke så meget for Cosco, Evergreen og HMM, om de har overskud - for det handler om forsyningslinjer og national stolthed. Det er den konkurrence, Mærsk er oppe imod.

Sådan lyder det fra Lars Jensen, CEO i SeaIntelligence Consulting. Han peger som sine kolleger i Drewrys og Sydbank samtidig på, at ordrebogen på nye skibe - samlet set - er historisk lav, og dermed er en bedre markedsbalance på vej, selvom branchen pt. lider under overkapacitet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.174