23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Monjasa udvider ved Aden-bugten

Ny base i Djibouti skal levere 200.000 ton bunker om året

Efter at Aden-bugten er blevet et mere sikkert sted at færdes, åbner Monjasa nu muligheden for at forsyne skibe med bunker i Djibouti. 

Monjasa ser den nye lokation som et oplagt alternativ til de travle bunkerfaciliteter omkring Suez og Jeddah.

- I takt med at sikkerhedssituationen i Aden-golfen bliver bedre, opstår der nye muligheder for både servicevirksomheder og globale shippingvirksomheder, der opererer i området. Sammen med en lokal partner er vi fast besluttede på at demonstrere, at Djibouti er en konkurrencedygtig bunkermulighed af høj kvalitet på denne vigtige sørute, siger Monjasas COO Svend Mølholt i en pressemeddelelse.

Bunkerfaciliteten i Djibouti er i fuld operation. Monjasa forventer, at den levere 200.000 ton bunker i løbet af 2019. Til sammenligning leverer Monjasa i alt ca. 3,5 mio. ton bunker årligt. 

Læs også: Monjasa går sammen med J.P. Morgan i USA

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11