23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Putin bremsede polareksperten

UGENS PROFIL: Efter en årrække i Royal Arctic Line og DMI røg Klaus Harnvig Krane til Moskva som chef for ExxonMobils isovervågningscenter i Karahavet. Men drømmejobbet blev taget fra ham, da Putin tog Krim. Nu er han selvstændig konsulent på et voksende område

Klaus Harnvig Krane er ud af en maritim familie. Hans mor blev uddannet i Svendborg som radiotelegrafist og tog ud at sejle i den norske handelsflåde. Faderen var nordmand. Og de mødtes til søs, beretter sønnen.

- Dengang var der mildt sagt ikke mange kvinder i den norske handelsflåde. Og når der kom en kvinde om bord, var det kontroversielt, men også lidt ophøjet. Der var kun to, der kunne få adgang til kvinden - kaptajnen og maskinchefen. Det blev så maskinchefen, som rendte med telegrafisten, siger Klaus Harnvig Krane med et smil.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063