23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tidligere J. Lauritzen tørlastchef bliver medejer i Baltnav

Martin Sato, som kort før påske forlod J. Lauritzen, er ny medejer i tørlastoperatøren Baltnav i Hellerup. Det skriver ShippingWatch.

- Martin og jeg er nogenlunde lige gamle, men vi kommer faktisk fra to forskellige dele af branchen. Det netværk, han bringer med ind i Baltnav, er ikke et, jeg kan sige, at jeg har adgang til i dag. Det er meget værdifuldt for os, fordi det passer godt sammen med de kontakter, vi allerede har, siger direktør og medejer af Baltnav, Michael Bonderup, til ShippingWatch.

Martin Sato bliver ligestillet med netop Michael Bonderup i det seks år gamle firma, som blev stiftet af danske Navision Group som et joint venture med landbrugselskab Sodrugestvo.

Baltnav er aktiv specielt inden for handysize og handymax. flåden dækker typisk over 10-15 indchartrede handysize- og handymax-skibe.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.121