APM Terminals er i fuld gang med at teste drift- og it-systemer samt udstyr til håndtering af fragt i Terminal de Contenedores Quetzal (TCQ). Nu mangler blot de sidste officielle godkendelser.
- Vi forventer at få en licens hvert øjeblik, det skal være, og vi afventer bare lokale myndigheder forud for udstedelsen af de forskellige licenser, oplyser vice president i APM Terminals, Susanne Marston, til ShippingWatch.dk
Processen efter, APM Terminals overtog TCQ som led i købet af det spanske havneselskab TCB tidligere i år, har ellers været fyldt med overraskelser.
Få måneder efter købet af TCB kom det frem, at der er anklager om korruption mod TCQ i Guatamala fra før APM overtog selskabet. Processen er ikke endegyldigt afsluttet, og APM er i færd med at undersøge alle TCBs terminaler.
Overtagelsen ar TCB føjer syv procent i volumen til APM Terminals' portefølje.
Kilde: ShippingWatch
