23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Panderynker hos de danske rederier

Udsigt til flere handelshindringer og fremgang for protektionismens fortalere bekymrer topcheferne

Stigende protektionisme, som det forestående brexit og valget af Donald Trump som USA's næste præsident er eksponent for, vækker bekymring på de danske rederiers ledelsesgange. Det skriver Berlingske Business.

24 af de danske rederichefer giver i en ny undersøgelse udtryk for, at stigende modstand mod frihandel kan ramme deres vækstmuligheder.

- Vores erhverv er så globalt, som noget næsten kan være, og derfor er der ingen tvivl om, at alt, som arbejder imod optimale handelsbetingelser, vil have en negativ e_ ekt på vores industri. Jo _ ere restriktioner, der bliver sat op, desto mindre behov vil der være for transport, siger CEO i Hafnia Tankers, Mikael Skov, til Berlingske Business.

De danske rederier henter 30,6 procent af deres omsætning i EU og de resterende 69,4 procent i resten af verden.

Kilde: Berlingske Business

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web04