23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Maersk Drilling overvejer ombygning af oplagt borerig

Annonce

Maersk Drilling havde mandag politikerbesøg på sin oplagte borerig 'Maersk Guardian' i Frederikshavn, og her kunne asset manager Per Gøbel ifølge det lokale medie Kanal Frederikshavn fortælle, at selskabet overvejer at lade riggen ombygge til beboelsesplatform.

Annonce

Selskabet vil ifølge Per Gøbel helst lade den fortsætte som borerig, men det øjeblikkelige meget pressede offshoremarked kan betyde, at man om kort tid beslutter at lade den snart 30 år gamle rig overgå til anden funktion. 'Maersk Guardian' er en af Maersk Drillings ældste og mindste borerigge, idet den blev leveret i 1986. Den gennemgik dog så sent som i 2011 en meget omfattende levetidsforlængelsesomgang, der fandt sted i Hirtshals med Fayard som hovedentreprenør.

Annonce

Hvis Maersk Drilling, formodentlig inden for to til tre uger, beslutter at ombygge riggen, vil omkalfatringen til beboelsesplatform antageligt komme til at koste mellem 30 og 40 mio. kroner. Men om det kommer til at ske i Frederikshavn, hvor man meget håber på den type jobs, er helt op til udfaldet af en evt. licitation, understreges det fra Maersk Drillings side.

Annonce

Kilde: Kanal Frederikshavn/Søfart

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|