23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Maersk Line vokser i Stillehavsregionen

Papua Ny Guinea er et vækstmarked for Maersk Line, siden landet for fire år siden blev fokusområde for rederiet. Craig Lyon er såkaldt owner representative for Maersk Line i landet, og han glæder sig over udviklingen.

”Næsten alle forarbejdede varer importeres til landet, og markedet vokser konstant på tværs af sektorer - med en år-til-år-vækst i containervolumen på fire procent i import og to-tre procent i eksport,” forklarer han.

Det store område nord for Australien og øst for Indonesien rummer store forekomster af mineraler guld, olie, gas, kobber og sølv samt fiskeri i stor stil og frugtbar jord til landbrug. Papa Ny Guinea er imidlertid et fattigt uland med alt, hvad der hører til af udfordringer, men også muligheder for endnu hurtigere vækst via bl.a. større containerisering af handelen.

Kilde: Maersklinesocial.com og MarineLink.com

BREAKING
{{ article.headline }}
0.112|