23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Aarhus Havn bliver starthavn for Costa-passagerer i 2016

Fra krydstogtsæsonen 2016 bliver Aarhus Havn ikke alene anløbshavn for krydstogtskibe, den bliver også start-stophavn for passagerer.

Det er Costa Cruises, der har inkluderet havnen i listen over afrejsehavne på de 14 togter, hvor rederiets 3.000 passagerer store krydstogtskib 'Costa Favolosa' næste år anløber Aarhus.

'Costa Favolosa' har dog stadig sin reelle ”home port” i København, hvor majoriteten af passagererne skifter. I de seneste sæsoner har Costa Cruises' skibe under deres norske fjorde- og Østersø-togter også anvendt Warnemünde i Tyskland som start- og stop-havn for tyske passagerer. Nu får jyske passagerer altså samme mulighed.

Ifølge Costa Cruises' hjemmeside bliver Aarhus den ottende havn, hvorfra passagerer kan starte et togt i Nordeuropa. Costa Cruises har i 2016-sæsonen placeret fire skibe i den nordeuropæiske region.

'Costa Favolosa' bliver det eneste Costa-skib i Aarhus i den kommende sæson, der bringer i alt 25 krydstogtanløb til landets næststørste by.

Søfart/My Cruise.dk
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04