23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

3F kritiserer navigatøroverenskomst under Dansk Metal

Annonce
Organisationen 3F skriver i en pressemeddelelse vedrørende den nyligt indgåede overenskomst mellem Dansk Metal og Danmarks Rederiforening på navigatørområdet: 
 

Det er med stor bekymring, at vi konstaterer, at Dansk Metal med Danmarks Rederiforening har tegnet overenskomst for navigatører og medlemmer af Søfartens Ledere.

Annonce

Endnu engang har Dansk Metal bag ryggen af de søfarende indgået overenskomst på et arbejdsområde, der traditionelt har været dækket af andre søfartsorganisationer.

Dansk Metals optræden vil ikke bidrage til fagbevægelsens sammenhold og solidaritet. Tværtimod. Et sådant overgreb kan kun vække forargelse blandt de søfarende og vil svække det faglige sammenhold blandt de søfarende og de respektive søfartsorganisationer.

Annonce

Det er med undren, vi konstaterer, at Dansk Metals ledelse undsiger LO’s beslutning.

LO’s kongresbeslutning og arbejdsprogram er klar. DIS-loven skal ændres, således at DIS-loven er i overensstemmelse med FN-organisationen ILO’s konvention om grundlæggende faglige rettigheder.

Annonce

Det er beskæmmende, at Dansk Metal på den måde er medvirkende til at blåstemple den kendsgerning, at DIS-loven er legaliseret social dumping til stor skade for beskæftigelse på danske overenskomster i danske skibe.

Vi skal opfodre Dansk Metal til at ændre kurs. En kurs, hvor det er de søfarende, der vælger, hvem der skal forhandle deres respektive overenskomster. Det er en af de grundlæggende faglige rettigheder, fagbevægelsens medlemmer har kæmpet for.

Annonce

Kilde: 3F

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03