23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ballastvand: Mulig diskrimination på Great Lakes

Annonce
Fra Canada lyder der nu melding om, at visse ballastvand-managementregler er potentielt diskriminerende mod canadiske skibe. Det skriver The Maritime Executive.

Stephen Brooks, som er formand for the Chamber of Marine Commerce i Canada, peger på, at det amerikanske Environmental Protection Agency (EPA) og IMO har vedtaget regler, som er uopnåelige og diskriminerende mod canadiske shortsea-skibe, som aldrig sejler uden for de bi-nationale vande i Great Lakes og St. Lawrence Waterway. Dermed introducerer de heller ikke invasive arter i det farvand, de ikke forlader.
Annonce

US Coast Guard står for at godkende ballastvand-behandlingsteknologier for skibe, som udleder ballastvand i USA, og til date er ingen teknologier godkendt. Da der ikke findes godkendte teknologier, har man til gengæld foretaget over 4000 tillæg til ballastvandsreglerne. Det har EPA ikke. 
Annonce

EPA har foretaget undtagelser for de skibe, som sejler i canadisk farvand vest for Anticosti Island (nær mundingen til St. Lawrence-floden) og ind i Great Lakes, hvormed en meget stor del af den amerikanske flåde er undtaget fra reglerne. Det er til gengæld ikke det meste af den canadiske flåde, som sejler gennem det bi-nationale Great Lakes St. Lawrence Waterway.
Annonce

”Det er uheldigt, at canadiske redere har været nødt til at søge om ”undtagelse” fra EPA-reglerne i en amerikansk ret for fortsat at kunne servicere den bi-nationale Great Lakes St. Lawrence Waterway-økonomi, som ville være den tredjestørste økonomi i verden, hvis det var et separat land, og som er dybt afhængig af sikker, effektiv, miljømæssigt klog shotsea-shipping,” siger Stephen Brooks.
Annonce

The Maritime Executive/LSH
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|