23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Antallet af tankskibsordrer faldt drastisk i første kvartal

Annonce

Elendige kreditmuligheder blandt shippingbanker og andre långivere er tilsyneladende hovedårsagen til, at antallet af nye ordrer på tankskibe i første kvartal i år faldt meget drastisk i forhold til samme periode sidste år – og de foregående år for den sags skyld. Hvor der i første kvartal 2015 blev bestilt 45 mio. t.dv. ny tonnage, var det tal i år ved rundingen af 1. april nede på 2,6 mio. t.dv.

Annonce

Tankmarkedet som sådan har haft et par gode år på fragtmarkedsbasis, men det er åbenbart ikke nok til at hive tilstrækkelig med kapital ud af långiverne, konkluderer Drewry. Der også peger på, at risikoen for overkapacitet er evident, og at tilbageholdenheden vil være til gavn for de eksisterende aktører på markedet. Ikke mindst i betragtning af, at den allerede eksisterende ordremasse repræsenterer en femtedel af den nuværende globale tankskibsflåde.

Annonce

Samme konstatering betyder, at der i takt med tilgang af nye skibe netop kan forventes en vis overkapacitet i markedet det næste par år. Men den trend stoppes altså med en notérbar effekt af de få nye ordrer på nybygninger. Til gengæld kan de redere, der har penge at købe for, lige nu skaffe sig ganske favorable vilkår for bygning af nye skibe, konstateres det.

Annonce

Kilde: Drewry

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03