23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Cand.tech.-uddannelse i maritim teknologi på SDU fik meget kort levetid

Syddansk Universitet har som konsekvens af de massive besparelser på uddannelsessektoren, regeringen har beordret, bl.a. måttet ofre sin næsten helt nye kandidatuddannelse i maritim teknologi. Uddannelsen kom ellers fint fra start så sent som i september sidste år med 10 studerende optaget. Men nu er optaget af nye studerende allerede stoppet igen.

Bag beslutningen ligger ifølge SDU-rektor Henrik Dam nødvendigheden af at finde de 149 mio. kroner, universitetet er sat til at spare i sit budget inden udgangen af 2019. Og det koster bl.a. bortskæring af flere uddannelser, der ifølge Henrik Dam har relativt få studerende. Uanset om de – såsom den nye cand.tech. - er helt nye og således ikke har haft tid til at ”sparke sig selv i gang”.

September sidste år startede SDU med 10 studerende på den nye kandidatuddannelse, der giver bl.a. studerende med en bachelorgrad fra Simac mulighed for at opgradere deres uddannelse til kandidatgrad – som ”Fremtiden Maritime Ingeniøruddannelse”. I form af en nærmest skræddersyet som tværfaglig videregående uddannelse for maskinmester- og navigatørstuderende. Projektet er støtte af Den Danske Maritime Fond.

Kilde: SDU

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|