23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

CMA CGM får grønt lys til at købe NOL

Annonce

Verdens tredjestørste containerrederi, franske CMA CGM, har fået de kinesiske myndigheders officielle accept ift. købet af Neptune Orient Lines (NOL). Det skriver rederiet i en pressemeddelelse.

EU-kommissionen har også godkendt købet, og nu mangler kun de amerikanske myndigheders accept. Det franske rederi præsenterer officielt et bud på 2,4 mia. dollars til aktionærerne i det Singapore-baserede rederi d. 2. juni.

Annonce

De fleste fagfolk regner med, at overtagelsen vil blive realiseret, siden de øvrige mulige købere med Maersk Line i spidsen trak sig i efteråret. Når overtagelsen sandsynligvis bliver en realitet, kommer NOL med i den nye containeralliance, Ocean Alliance, der er planlagt til at træde i kraft i april 2017. Det drejer sig om CMA CGM, Cosco Container Lines, Evergreen og Orient Overseas.

Annonce

For CMA CGM drejer overtagelsen sig primært om kontrol med NOL's containeroperation, som drives under navnet APL, der for år tilbage blev overtaget af NOL. Det skete, da en af verdens første store containeroperatører - amerikanske American President Lines - måtte trække stikket i den globale konkurrence.

Annonce

Kilder: CMA CGM og soefart.dk

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|