23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hempel åbner fabrik i Argentina

Det nye produktionsanlæg i Buenos Aires er Hempels 24. fabrik og bliver malingsfabrikantens produktions-entre i Sydamerika.

Marinemalingsproducenten Hempel udvider nu produktionen til Sydamerika. Det skete i sidste uge, hvor Hempel indviede sin nye 3.000 kvm store fabrik i den nordlige del af Argentinas hovedstad Buenos Aires. Det nye produktionsanlæg skal dække hele det sydamerikanske marked og er en del af Hempels ”One Hempel – One Ambition" vækststrategi. Yderligere to nye Hempel produktionsanlæg vil åbne global i løbet af 2012 og 2013 som et led i vækststrategien.

 

”I øjeblikket dækker vi markedet i Sydamerika fra vores produktionsfacilitet i Singapore. Men vores nye fabrik i Buenos Aires vil mindske leveringstiderne og strømligne vores forsyningskæde til kunderne. Det betyder, at vi får et bedre udgangspunkt for at betjene vores eksisterede og nye kunder i regionen, ligesom vi nu langt hurtigere end tidligere kan levere skræddersyede produkter til enkeltkunder i regionen, siger Lars Johansen, Group Vice President i Hempel Group med ansvar for det sydamerikanske marked.

 

Hempel startede bygningen af den nye fabrik til en værdi af 17 mio. USD i april sidste år. Produktionsanlægget får en årlig kapacitet på 10,5 mio. liter og ventes at beskæftige omkring 30 medarbejdere ved udgangen af i år. Fabrikken i Buenos Aires bliver Hempels 24. fabrik world wide.

 

Kilde: Hempel Group

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062