23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny dato på levering af Scandlines-færger

Scandlines og P+S Werften har aftalt nye leveringsterminer på Gedser – Rostock-færger.
Ifølge det tyske internetmedie nordkurier.de aftalte Scandlines og P+S Werften mandag i denne uge nye faste leveringsdatoer for de to stærkt forsinkede Gedser – Rostock-færger, som Scandlines har under bygning ved P+S Werften.
 
Således er det nu aftalt, at den tysk-flagede Berlin leveres primo september, hvorefter Scandlines vil bruge resten af måneden til tests og indkøring af det nye skib, inden det skal indgå i fartplanen fra 1. oktober. Den anden af de to nybygninger, den dansk-flagede Copenhagen, skal nu være leveret til Scandlines medio november.
 
Det to færger skulle oprindeligt have været leveret henholdsvis i februar og maj i år. Imidlertid har en kombination af økonomiske og organisatoriske på værftet og tekniske problemer med de meget avancerede nybygninger, løbende forsinket leveringen.
 
Læs også:
BREAKING
{{ article.headline }}
0.113|instance-web01