23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kattegatfærge endnu ikke godkendt

Den nye hurtigfærge på ruten mellem Aarhus og Kalundborg skulle have været indsat i dag, men manglende godkendelse fra Miljøministeriet betyder, at Kattegatruten A/S må aflyse
Birte Dettmers, Operations Manager for Kattegatruten A/S, bekræfter overfor Søfart, at der stadig mangler en godkendelse fra Miljøstyrelsen, før den nye hurtigfærge på ruten mellem Aarhus og Kalundborg kan indsættes.

Det var ellers meningen at den første sejlads skulle finde sted i dag klokken 12.30 med retursejlads fra Kalundborg klokken 16.30, men begge disse afgange er nu aflyst.
 
Birte Dettmers kunne ikke oplyse præcist hvornår miljøgodkendelserne ville gå igennem, og det vides derfor endnu ikke om sejladserne fredag morgen vil blive gennemført.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.127|