23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Panamaxskib solgt til bundpris

Tørlastskib fra 1984 var under auktionshammeren og blev solgt til den laveste pris nogensinde for et skib i panamax størrelsen
Annonce
Hammerslaget for tørlastskibet Panos Earth lød på 2,7 millioner US dollar. Det er den laveste pris observeret for et skib af panamax-klassen på godt 75 tusinde dødvægtston. Den tidligere bundrekord for den laveste pris opnået på auktion tilhørte ifølge Clarksons Research det noget mindre tørlastskib Harvest Sun på 65 tusinde dødvægtston med et hammerslag på 3,9 millioner US dollar tilbage i 2009.
Annonce
 
Ifølge shippingavisen Lloyds List er den pris markant under en tilsvarende skrotningspris på mere end 4 millioner US dollar. En del af forklaringen for den rekordlave pris kan tilskrives skibets tilstand med en motor, der var defekt og dermed krævede reparation selv ved en eventuel efterfølgende skrotning.
Annonce
 
Køberne af skibet er ifølge Lloyds List det kinesiske rederi Dragon Carriers.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|