23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Limfjords-problemer: Broklapper kan ikke åbne

Skibe med en højde på over 9,5 meter må i den næste uges tid tage en omvej - Limfjordsbroen ved Aalborg er nemlig igen i problemer
Annonce
Store skibe kan i den næste uge ikke passere gennem Limfjorden. Sådan lyder meldingen, efter de i går gik galt ved Limfjordsbroen, hvor de to broklapper ikke kunne lukkes helt.

Efter en halv times tid lykkedes det at få lukket broklapperne, men det hjælper ikke søfarten. Mekaniske dele af Limfjordsbroen er nemlig gået i stykker, og der kommer til at gå mindst en uge, før broklapperne igen kan hæves, skriver Nordjyske i dag.
Annonce
 
Skibe med en højde på op til 9,5 meter kan fortsat sejle under broen, men handelsskibe vil være nødt til at finde andre veje, fortæller Henrik Jess Jensen, afdelingsleder for Trafik og Veje i Aalborg til Nordjyske.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|