23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

De blå organisationer på fast kurs

Kommentar fra Jan Fritz Hansen, vicedirektør i Danmarks Rederiforening
De blå organisationer i Danmark tæller de toneangivende politisk orienterede organisationer, som også er høringsberettigede i forbindelse med lovgivning og regulering af Det Blå Danmark. Disse organisationer har alle dage haft et godt og tæt samarbejde. Nu ser vi på mulighederne for, hvordan vi i fællesskab kan fremme den maritime klynge for dermed at bidrage yderligere til at forløse det fulde potentiale for at skabe værdi og vækst inden for Danmarks grænser såvel som for Det Blå Danmark på globalt plan. Selvom klyngen allerede i dag står samlet som et stort og betydningsfuldt eksporterhverv, vurderer vi, at der er mere at komme efter. Flere arbejdspladser, mere udvikling og innovation – kort sagt at cementere Danmarks rolle som en førende skibsfartsnation, som ikke blot ejer, sejler og formidler skibe, men som leverer transport af høj kvalitet ude og hjemme, udvikler effektivt og miljøvenligt udstyr og har de mest veluddannede medarbejdere. Det Blå Danmark skaber værdi i dag, og der er al mulig grund til at mene, at klyngen også fremover skal fortsætte med at være et vigtigt aktiv for det danske samfund.



Vi skal i fællesskab identificere barrierer og levere konkrete løsningsforslag til, hvordan disse kan overvindes. Det er samspillet organisationerne imellem og i forhold til myndighederne, der skal tilføre en ny dimension til det fortsatte arbejde med udvikling af Det Blå Danmark. I det krydsfelt kan en enkelt organisation ikke altid løfte opgaven alene.



I mange år har der været fokus på den maritime klynge, ofte benævnt som Det Blå Danmark. Allerede ved etableringen af Danmarks Internationale Skibsregister (DIS) i slutningen af 1980’erne begyndte man så småt at bruge begrebet. Langt senere, i forbindelse med tidligere økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsens maritime plan fra 2006 om at gøre Danmark til Europas førende søfartsnation, blev der set på begrebet, også i lovgivnings- og reguleringsmæssig sammenhæng. I forbindelse med erhvervs- og vækstminister Ole Sohns maritime vækstteam er dette blevet endnu tydeligere.



De blå organisationer omfatter i skrivende stund Danske Maritime, Danske Havne, Danmarks Skibsmæglerforening, Danske Havnevirksomheder, Danske Speditører, Dansk Metal og Danmarks Rederiforening. Der er således tale om en bredt sammensat gruppe af interesser med et fælles mål om styrkelse af Det Blå Danmark og dermed hele Danmark. I denne gruppe findes et væld af værdifulde erfaringer, baseret på mange års arbejde og know-how. Gruppen vil mødes jævnligt for at sikre den bedst mulige koordinerede maritime stemme i forhold til en lang række branchepolitiske spørgsmål, og det er klart, at når Vækstteamets konklusioner forelægges i løbet af næste måned, vil de blå organisationer søge bedst muligt at følge op på arbejdet.



I en årrække har Dansk Metal, Danske Maritime og Rederiforeningen afholdt høringer på Christiansborg med fokus på udfordringerne i den danske maritime klynge. Det vil vi fortsætte med, men vi overvejer også, hvordan vi alle i fællesskab kan skabe en blå platform, når det næste folkemøde på Bornholm løber af stablen i 2013. Et andet eksempel på gruppens aktiviteter er at gennemføre et erhvervspolitisk besøg på Søby Værft som et eksempel på, hvor vigtigt det er, at værfter, virksomheder, havne og rederier kan spille sammen. Et særligt indsatsområde bliver en række af de klima- og miljøudfordringer, vi står over for, og som vi som samlet branche kan løse bedre ved at dele hinandens viden, erfaringer og visioner.



Selvom det primære fokus er forholdene her i Danmark, har vi også et nødvendigt fokus på dagsordenen i Bruxelles, hvor de politiske rammevilkår i vid udstrækning fastlægges. Heldigvis er det sådan, at flere af de blå organisationer er godt forankret i Bruxelles. Det skal vi gøre brug af mere tværgående og strategisk. Schengen-samarbejdet og EU’s målsætning om etablering af et ”European Maritime Space Without Barriers” er oplagte emner for diskussion både i en national og europæisk kontekst.



Som det blev påvist i en analyse, udarbejdet på initiativ af Dansk Metal og Rederiforeningen, er produktiviteten i Det Blå Danmark markant højere end totalen for dansk økonomi, gennemsnitslønnen er 25 procent højere end landsgennemsnittet, skattebetalingerne tilsvarende højere, produktionsværdien udgør 10 procent af den samlede produktion i Danmark og eksportandelen 25 procent af Danmarks samlede eksport. Det er derfor, Det Blå Danmark er en af Danmarks styrkepositioner.



Det Blå Danmark er imidlertid ikke kun de blå organisationer, men tæller jo naturligvis også alle de respektive medlemsvirksomheder, uddannelsesinstitutioner, forskere, fagforeninger, netværksorganisationer, fagpresse, myndigheder og mange flere. Alle er de en del af det blå team og gør det godt for den maritime klynge. De blå organisationer vil tage deres del af ansvaret for, at den maritime klynge fastholder en fast og god kurs.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156